start o nas oferta promocje aktualnosci poradnik galeria kontakt
 
Projekty

Projektujemy ogrody
Marzec, czyli wielki powrót do ogrodu
Luty w ogrodzie
Jesień
Lato w ogrodzie
Upragniony czerwiec, a tu...
Majowy zawrót głowy
Kwiecień
Wiosna 2014
Zima!
Zbiór kwietniowych porad!
Zbiór marcowych porad!

 
  Lato w ogrodzie

Lato!
     Druga połowa lata jest to czas w którym kończymy dokarmianie roślin nawozami zawierającymi azot, zastępujemy je tzw. nawozami jesiennymi. Pozwolą one zdrewnieć młodym przyrostom i przez co nie przemarzną w trakcie długiej, mroźnej zimy.

Sad:

- podczas zajadania się letnimi, pełnymi słońca owocami, nie zapominajmy o tym, aby po ich zbiorze wykonać cięcie niektórych drzew: wiśnie tniemy intensywnie, wycinamy pędy, krzyżujące się, stare, zwisające, rosnące do środka. W przypadku czereśni cięcie jest słabsze, robimy to po to, aby prześwietlić koronę.   
-  truskawki po zbiorach należy przyciąć nisko przy ziemi, robimy to po to aby zapobiec występowaniu chorób i szkodników.
 - nie możemy zapominać o chorobach drzew owocowych, w tym o parchu jabłoni i gruszy, która podczas wilgotnego lata na pewno da o sobie znać. Należy wykonać opryski w odpowiednim terminie i powtarzać w regularnych odstępach czasu, aby choroba nie pojawiła się w roku następnym.
-Jeżeli dopiero planujmy założenie sadu jesienią  lipiec i sierpień to najlepsze miesiące aby wysiewać rośliny na tzw. zielony nawóz ( facelia, gorczyca)  wzbogacą one glebę oraz poprawią jej strukturę

Warzywniak:

- Przez całe lato oczywiście systematycznie nawadniamy i odpowiednio nawozimy warzywa 
- Pamiętajmy, aby nie spóźnić się ze zbiorem ziół takich jak: oregano, tymianek, majeranek itp., zebrane w fazie kwitnienia, tracą swój smak i aromat.
- systematycznie, wykonujemy opryski przeciwko zarazie ziemniaka na pomidorach (np. Ridomil Gold, Polyram, Amistar, Mildex), nie zapominając o tym, aby zasilić go nawozem z odpowiednią dawką potasu i azotu. Będzie wtedy bardziej jędrny, smaczny i trwały.
-  z początkiem lata przygotowujemy się (słoiki, wieczka) do sezonu ogórkowego.

Rośliny balkonowe i domowe:

- Szczególnie w upalne dni nie zapomnijmy o nawadnianiu naszego balkonu. Surfine podlewamy nawet dwu krotnie w ciągu dnia, rano i wieczorem, pelargonie co prawda zniosą dłuższe okresy suszy, ważne jednak by nie dopuścić do zasuszenia podłoża. W przypadku dłuższej nie obecności warto jest poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada o doglądanie naszych roślin, dla ludzi mniej towarzyskich zostaje jeszcze zakup tzw. konewek samonawadniających.
-Prócz podlewania i dokarmianie roślin w skrzynkach pamiętajmy o systematycznym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, pobudza to roślinę do stałego kwitnienia a i przy okazji poprawia wygląd naszego balkonu,
- Intensywniej niż zwykle nawadniamy i zraszamy rośliny domowe, zwłaszcza stojące przy południowym oknie, w bardzo słoneczne i upalne dni nie zostawiajmy ich na bezpośrednie działanie słońca, stosujmy cieniowanie przy pomocy żaluzji, czy rolet, lub odstawmy w ciemniejszy kąt, co ograniczy transpirację i unikniemy poparzenia blaszek liściowych.
- Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, dobrym pomysłem jest przeniesienie roślin do najchłodniejszego i najciemniejszego miejsca w domu,( piwnica, garaż, bez okienna łazienka) spowolni to rozwój roślin i zmniejszy ich zapotrzebowanie na wodę i substancje odżywcze.

Ogród:

- W czasie suszy intensywnie nawadniamy rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak wrzosy, azalie, różaneczniki, hortensje
- Wykonujemy oprysk na różach przeciwko czarnej plamistości róży, im szybciej zareagujemy tym większa szansa że choroba nie opanuje całej rośliny, zabieg wykonujemy 2-3 krotnie w odstępach tygodniowych, usuwamy zakażone już liście. (na czarną plamistość znacznie bardziej narażony są odmiany szczepione )
- Druga połowa lata jest to czas w którym ostatni raz przycinamy żywopłoty zarówno liściaste jak i iglaste, dzięki temu pędy zdążą zdrewnieć przed zimą. Rany po cięciach dobrze jest zabezpieczyć środkiem grzybobójczym takim jak Topsin, lub Funaben.
© PIK - dla domu i ogrodu 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt i wykonanie: hajime studio