start o nas oferta promocje aktualnosci poradnik galeria kontakt
 
Projekty

Projektujemy ogrody
Marzec, czyli wielki powrót do ogrodu
Luty w ogrodzie
Jesień
Lato w ogrodzie
Upragniony czerwiec, a tu...
Majowy zawrót głowy
Kwiecień
Wiosna 2014
Zima!
Zbiór kwietniowych porad!
Zbiór marcowych porad!

 
  Kwiecień

 Rozpoczął się kwiecień. Na naszych działkach i w naszych ogrodach praca wre. Obok budzących się do życia roślin słychać pierwsze śpiewy powracających ptaków. Pojawiają się także motyle i owady.

Początek kwietnia to dobry czas na rozpoczęcie sadzenia warzyw. Na rozsadę wysiewamy m.in. pomidory gruntowe, cukinię lub paprykę. Do gruntu sadzimy cebulę i sałaty. Gdy za naszym oknem jest już ciepło i nie występują już przymrozki można rozpocząć sadzenie bobu, rzodkiewki, rzepy, rukoli, szpinaku, marchewki i pietruszki.

W ogrodach rozkwitają leszczyny, oczary, wrzośce i m.in. derenie. Wśród gwiazd wiosennych w naszych ogrodach prym wiodą forsycje, tawuły i np. wiśnie. Na rabatach błyszczą krokusy , gęsiówki, ubiorki czy żagwiny. W kwietniu można sadzić także jaskry i wysiewać m.in. chabry piżmowe, kosmos podwójnie pierzasty, maczka kalifornijskiego lub ubiorka. W drugiej połowie miesiąca sadzimy również rośliny cebulowe, które zakwitną latem. Zaliczamy do nich lilie , dalie i mieczyki. Ważnym zabiegiem, który trzeba przeprowadzić w kwietniu jest cięcie róż.
Bliżej połowy miesiąca możemy skupić się na ochronie przed intruzami. Polecamy zastosować oprysk przeciw chorobom i wszelkiego rodzaju szkodnikom.

Zajmujemy się także w dalszej części trawnikiem. Pielęgnujemy istniejące lub zakładamy nowe z rolki. Miejmy na uwadze, iż właśnie teraz mogą pojawić się nasi dobrze znani znajomi – krety. Warto zaopatrzyć się w specjalne pułapki lub odstraszacze.

Na początku drugiej połowy miesiąca PIKujemy siewki pomidorów i papryki.
Kwiecień to także dobry moment na rozpoczęcie prac przy stawach i oczkach wodnych. Oczyszczamy nasze zbiorniki z wszelkich zanieczyszczeń i zajmujemy się roślinami wodnymi. Na koniec miesiąca można będzie zakupić ryby i śmiało wpuszczać je do wody.

Już wkrótce kolejne porady Pana PIKA Ogrodnika.
© PIK - dla domu i ogrodu 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt i wykonanie: hajime studio