start o nas oferta promocje aktualnosci poradnik galeria kontakt
 
Projekty

Projektujemy ogrody
Marzec, czyli wielki powrót do ogrodu
Luty w ogrodzie
Jesień
Lato w ogrodzie
Upragniony czerwiec, a tu...
Majowy zawrót głowy
Kwiecień
Wiosna 2014
Zima!
Zbiór kwietniowych porad!
Zbiór marcowych porad!

 
  Jesień

Jesień w ogrodzie!

Balkon i taras

Większość gatunków sezonowych już przekwitła i nie jest dekoracyjna. Wymienić je możemy na chryzantemy, wrzosy, cyklameny i inne kwiaty jesienne. Bratki czy starce zniosą nawet niewielkie przymrozki.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Można je już usunąć z rabat, a przy okazji zebrać nasiona np. nagietków, ostróżek, aksamitek, chabrów i cynii. Najlepiej robić  w słoneczny dzień, gdy owocostany są suche. Zeschnięte resztki roślin warto wrzucić do kompostownika lub zakopać na wolnych grządkach, aby zasiliły ziemię w próchnicę po rozłożeniu.

Po pierwszych przymrozkach rośliny dwuletnie przygotowane do zimowania należy okryć agrowłókniną lub gałązkami iglaków.

Byliny

Początek jesieni to najlepszy czas na sadzenie cebulek krokusów, tulipanów, narcyzów, hiacyntów i wielu innych gatunków kwitnących wiosną. Warto je umieścić w koszyku, unikniemy w ten sposób podgryzania przez nornice. Optymalne umiejscowienie cebulki jest na głębokości trzeciej jej wysokości.

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy mieczyki, dalie, begonie bulwiaste, kanny nie mogą zostać na zimę w gruncie, bo są wrażliwe na mróz. Trzeba je wykopać i przechowywać do wiosny w chłodnym pomieszczeniu np. piwnica, garaż, (o temperaturze powyżej 0oC) najlepiej umieścić je w perforowanej skrzynce przysypane lekko suchym torfem lub trocinami

Sad

Jesień to doskonały okres na sadzenie lub dosadzanie wszelakich krzewów i drzewek owocowych. Zarówno kopane, jak i doniczkowane, zdążą się jeszcze trochę ukorzenić przed zimą, i wiosną rozpoczną wegetację w odpowiednim momencie.
Opadłe liście i resztki gałęzi zgrabione w rzędy możemy opryskać 5% roztworem mocznika ( wykonuje się to po pierwszych przymrozkach gdy liscie zaczynaja opadać). Zabieg jest po to aby przyspieszyć rozklad liści w zime, aby zarodniki parcha nie miały gdzie zimować, mocznik dodatkowo zasili podłoże.
Usuwamy z drzew nie opadłe owoce, są to tzw. „mumie” czyli miejsce zimowania grzybów patogennych, wyrzucajmy je do śmieci lub spalajmy, w żadnym razie nie dawajmy ich na kompost, możemy go w ten sposób sami zainfekować.
W okresie bezlistnym pamiętajmy opryskać brzoskwinie przeciwko kędzierzawości, zabieg powtórzmy po ok. dwóch tygodniach i kolejny wczesną wiosną (możemy zastosować Miedzian, Sylit, Carpene, Cuproflow)


Trawnik

O koszeniu trawnika nie zapominamy do momentu aż przestanie przyrastać, jeśli jesienią długo jest ciepło i wilgotno, proces ten może trwać nawet do końca listopada. W żadnym wypadku nie pozostawiamy skoszonych resztek na zimę, są główną przyczyną zagniwania trawnika.
Od września do przymrozków stosujemy już tylko nawozy jesienne. Nie zawierają one azotu, który wymusza wzrost, są za to bogate w potas i fosfor, które wpłyną na wzmocnienie traw, zwiększą wytrzymałość na przemarzanie i wspomogą start wegetacyjny wiosną.
Pamiętamy również o zgrabianiu liści z trawnika, ograniczamy w ten sposób liczebność niektórych patogenów zimujących właśnie na liściach.(np. szrotówka kasztanowcowiaczka).

Ogród

Jesień to doskonały okres na dosadzanie ozdobnych krzewów i drzewek, jak również bylin, tym bardziej że nasz Market Pik prowadzi jesienne wyprzedaże i wymarzone rośliny możemy kupić nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Posadzone jesienią zdążą ukorzenić się do zimy i od wiosny rozpoczną wegetację w najbardziej optymalnym dla siebie momencie.
Podczas suchej jesieni nie zapominajmy o podlewaniu roślin iglastych i zimozielonych, gdyż zachodzą w nich nadal procesy metaboliczne. Podczas długiej i mroźnej zimy wystąpi u nich zjawisko suszy fizjologicznej – wyschną. ( większość ludzi myli to później z przemarznięciem zimowym)

Oczko wodne

Wraz ze spadkiem temperatury zmniejszamy racje żywnościowe rybom, zaś gdy temperatura spadnie poniżej 10 stC zaprzestajemy karmienia.
Egzotyczne gatunki ryb i roślin odławiamy i przenosimy do akwarium. Robimy tak również z gatunkami bardziej pospolitymi jak karaś, tołpyga czy orfa w przypadku, gdy mamy płytkie oczko, które podczas zimy zamarza w całej objętości.
Na bieżąco usuwamy opadające liście na oczko, jak i obumarłe części roślin wodnych. Mogą one powodować zamulanie się zbiornika, a przy dnie w czasie zimy mogą zachodzić procesy gnilne.


Warzywa

Jesienią wykopujemy większość warzyw korzeniowych, jak buraki, marchew, seler, pietruszkę korzeniową. Przeznaczamy je na różnego rodzaju sałatki do słoików, możemy je również z powodzeniem mrozić.
W gruncie nadal pozostawiamy kapustę brukselską, jarmuż, je zbieramy dopiero po przymrozkach.
Na przezimowanie zaś możemy pozostawić por, który zbierając wiosną da nam o kilka procent większe plony, jak również pietruszkę która bez problemu poradzi sobie w gruncie pod śniegiem i od wczesnej wiosny uraczy nas zieloną pachnąca natką .
Po zakończonych zbiorach na pustym polu dobrze jest wysiać rośliny poplonowe, np. łubin, gorczycę, przed zima zdążymy je skosić i przeorać.
© PIK - dla domu i ogrodu 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt i wykonanie: hajime studio