start o nas oferta promocje aktualnosci poradnik galeria kontakt
 
Projekty

Projektujemy ogrody
Marzec, czyli wielki powrót do ogrodu
Luty w ogrodzie
Jesień
Lato w ogrodzie
Upragniony czerwiec, a tu...
Majowy zawrót głowy
Kwiecień
Wiosna 2014
Zima!
Zbiór kwietniowych porad!
Zbiór marcowych porad!

 
  Wiosna 2014

Drodzy Klienci!!!

Właśnie rozpoczął się Marzec. Jeden z ważniejszych miesięcy dla każdego miłośnika roślin. Wkrótce zawita do Nas upragniona przez większość wiosna. Najpiękniejsza z pór roku rozpocznie się 21 marca. Czas najwyższy zebrać wszystkie siły i rozpocząć odpowiednie przygotowania aby móc przywitać w swoich ogrodach i na działkach pierwsze oznaki budzącego się życia. Mamy nadzieję, iż z naszą pomocą wszelkie prace nie sprawią Państwu żadnych trudności. Poniżej przedstawiamy pomocną dla każdego ogrodnika – amatora listę ważnych zabiegów, które należy przeprowadzić w marcu.
Przed nami pracowity czas

Przede wszystkim obserwacja

Marzec to miesiąc, który może spłatać nam niespodziankę. Choć wydaje nam się, że zima dawno się skończyła i czujemy na naszych policzkach pierwsze ciepłe promienie słoneczne, często w drugiej połowie miesiąca potrafią wystąpić jeszcze przymrozki. Stanowią one niestety duże niebezpieczeństwo dla naszych roślin w ogrodach. Dlatego też rozpoczynając lub planując jakiekolwiek zabiegi najpierw należy zwrócić szczególną uwagę na obserwację prognozy pogody. Największe szkody w uprawach i przedwcześnie posadzonych roślinach mogą wyrządzić nagłe temperatury ujemne.

Najważniejsze -  porządki na grządki

Gdy tylko warunki pogodowe będą odpowiednie rozpoczynamy pierwszy etap przygotowań. Są nimi „wiosenne porządki” na naszych działkach.
Wygrabiamy wszystkie resztki roślinne, liście i zanieczyszczenia, które pozostały po ubiegłym sezonie. Demontujemy wszelkiego typu okrycia z roślin, które służyły jako osłona przed mrozem i śniegiem. Sprawdzamy w jakim stanie sanitarnym są nasze drzewa i krzewy.
Mało kto pamięta, że jest to także odpowiedni moment na przegląd i ewentualną naprawę swoich narzędzi ogrodniczych. To także dobry czas na zakup nasion i nawozów.

Cięcia bez napięcia

Następnie możemy rozpocząć ostrożne przycinanie bylin, krzewów oraz drzew. Bardzo ważną czynnością jest cięcie sanitarne. Pozwoli ono na lepszy dostęp światła do całych koron i umożliwi przewietrzenie się w późniejszym czasie liści na drzewach i krzewach. Unikniemy dzięki temu w czasie deszczowych dni gnicia blaszek. Wiatr w łatwy sposób osuszy mokre liście.
Przypominamy, iż pozostałości po cięciach gałęzi lub resztek NIE WOLNO PALIĆ!! Mogą one zostać wykorzystane do ściółkowania lub na kompost. Warunek jest tylko jeden! Muszą zostać rozdrobnione.

Trawnik – zielony dywan

W czasie ciepłych miesięcy trawnik jest niczym dywan w naszym dodatkowym pokoju, jaki stanowi ogród przydomowy. Warto o niego zadbać już od początku. Pierwszym zabiegiem będzie na pewno porządne wygrabienie ostrymi grabiami. Pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń. Dalszymi działaniami będą wertykulacja oraz aeracja. Dzięki nacinaniu oraz napowietrzeniu pozbędziemy się filcu i poprawimy stan gleby. Kolejny etap to koszenie. Bardzo niskie. Miejsca pozbawione traw należy posypać torfem lub żyzną ziemią, a następnie dosiać nowe nasionka. Na koniec nawozimy cały trawnik i obficie podlewamy.

Czas na rośliny

Początek miesiąca to dobry czas dla roślin cebulowych. Wszędzie mienią się kolorowe łąki krokusów, hiacyntów lub narcyzów.
Gdy temperatura za oknem się ustabilizuje rozpoczynamy wysiew większości roślin jednorocznych z rozsady tj. aksamitki czy nagietki. Pierwsze dni marca to także odpowiedni czas na wysiew warzyw liściowych oraz sadzenie drzew i krzewów owocowych.
Pojawiają się pierwsze bratki i stokrotki na naszych działkach, wszędzie robi się kolorowo.
Gdy w naszym ogrodzie rosną trawy ozdobne, wówczas pod koniec marca obcinamy ich stare źdźbła.
Można już powoli zakładać ogród z roślin wrzosowatych z uprawy gruntowej.
Nasze rośliny możemy wspomagać nawozami mineralnymi oraz regularnym podlewaniem.

Recepta na różne dolegliwości


W połowie miesiąca skupiamy się na opryskach drzew owocowych przeciw chorobom i infekcjom grzybowym. Szczególną troską obejmujemy brzoskwinie, w celu uniknięcia kędzierzawości liści.
Zapraszamy do naszego Marketu. Nasi pracownicy z chęcią pomogą Państwu w doborze odpowiednich środków

Pielęgnacja, pielęgnacja i jeszcze raz pielęgnacja

Od połowy miesiąca możemy śmiało nawozić. Rozpoczynamy otwartą walkę z chwastami i wszelkimi szkodnikami.
Przycinamy hortensje, tawuły i budleje. Dzięki temu latem będą one obficiej kwitnąć.
Pamiętamy o podlewaniu. Pod koniec miesiąca przycinamy żywopłoty liściaste. Formujemy krzewy lub sadzimy nowe np. z ligustru czy grabu.

© PIK - dla domu i ogrodu 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt i wykonanie: hajime studio