start o nas oferta promocje aktualnosci poradnik galeria kontakt
 
Projekty

Projektujemy ogrody
Marzec, czyli wielki powrót do ogrodu
Luty w ogrodzie
Jesień
Lato w ogrodzie
Upragniony czerwiec, a tu...
Majowy zawrót głowy
Kwiecień
Wiosna 2014
Zima!
Zbiór kwietniowych porad!
Zbiór marcowych porad!

 
  Marzec, czyli wielki powrót do ogrodu

Marzec to czas intensywnej pracy w ogrodzie, to czas porządkowania, oczyszczania, kopania, grabienia, sadzenia, nawożenia, siewu, rozsadzania… O tak, czeka nas wiele pracy! Ale po długiej zimie, gdy dni są coraz cieplejsze, a ogród zaczyna nabierać kolorów, takie zajęcia sprawiają wiele radości.

ZWIASTUNY WIOSNY

W marcu na naszych trawnikach i rabatkach możemy podziwiać pierwsze kolorowe zwiastuny wiosny takie jak krokusy, przebiśniegi, cebulice syberyjskie, czy ranniki zimowe. Możemy też już zacząć sadzenie do gruntu roślin cebulowych letnich, np. lilii, krokosmii .

W skrzynkach lub doniczkach można już przygotować rozsady kwiatów rabatowych np. aksamitek. Do gruntu wysadzimy je dopiero w drugiej połowie maja jako silne i rozwinięte sadzonki.

MĄDRE PLANOWANIE

Zanim nadejdzie zakupu wszelkich nasion, rozplanujmy dokładnie co chcemy zasiać, najlepiej wynotować poszczególne gatunki warzyw i kwiatów, zastanowić się, jakie ilości będą potrzebne. Dopiero z taką listą udajmy się do centrum ogrodniczego i nawet jeśli niektóre gatunki sieje się w maju, zakupmy je już teraz. Dlaczego? Dlatego, że właśnie teraz jest największy wybór nasion, a jeśli zaczekamy do ostatniej chwili, upragnione gatunki mogą być już po prostu niedostępne.

GRUNT TO… PRZYGOTOWAĆ GRUNT!

W tym miesiącu przychodzi pora na przygotowanie podłoże pod grządki oraz rośliny, które chcemy posadzić. Prosta zasada pozwoli zachować równowagę mikroorganizmów w glebie: jesienią kopiemy głęboko, wiosną płytko, a właściwie tylko rozbijamy zbite i ciężkie gleby, rozgrabiamy grudki. Przy okazji należy pozbywać się młodych chwastów.

Dodając kompost polepszymy strukturę i jakość gleby wzbogacając ją o substancje odżywcze.

Jeśli dni są ciepłe a pogoda łagodna, można zacząć wysiewać do gruntu sałaty , szpinak, burak liściowy, groch łuskowy , bób, marchew i rzodkiewki.

POSADŹMY DRZEWO!

Wczesna wiosna to najlepszy czas na sadzenie wszystkich drzewek. Dobrze wybierzmy upragnione drzewko, zwróćmy uwagę, czy pień jest nieuszkodzony i czy korzeń jest wystarczająco rozwinięty. Najlepiej przyjmują się drzewka kupowane w pojemnikach.

Aby wzmocnić korzenie świeżo posadzonej rośliny, należy przyciąć jej pędy o jedną trzecią długości. Przycinamy również troszkę główne korzenie, aby lepiej rozrastały się na boki.

Dołek pod nasze drzewko powinien być dwa razy głębszy i szerszy niż korzenie. Na dnie dołka dobrze jest umieścić kompost lub próchnicę.

MARCOWE ROZBIERANIE

Jeśli mrozy już minęły i w ogrodzie zaczyna pojawiać się nowe życie, czas na zdejmowanie zimowych osłon z gałęzi, którymi okryliśmy rośliny ozdobne. Dobra rada Pana Pika jest taka, aby nie zdejmować okryć, gdy słońce mocno grzeje, nie narażajmy roślin na zbyt drastyczne zmiany. Kopczyki wokół róż jeszcze zostawmy ze względu na nocne przymrozki. Ale można już usunąć martwe kępy zeszłorocznych bylin. Również trawy ozdobne oczyszczamy z obumarłych części obcinając je na niewielką wysokość 10-20 cm.

SPA DLA RÓŻ

Gdy ogród zażółci się forsycjami, jest to sygnał, że nadszedł czas wiosennych zabiegów odmładzających dla róż. Wszystkim różom wycinamy pędy stare, chore i martwe.

Róże wielkokwiatowe możemy przyciąć bardzo mocno, na wysokość kilku oczek – wtedy opóźnimy ich kwitnienie, ale za to będziemy cieszyć oczy okazałymi kwiatami. Lekkie skrócenie, sprawi że zakwitną wcześniej, ale kwiaty będą mniejsze.

Różom powtarzającym kwitnienie wykonujemy cięcie modelujące, obcinamy jedną trzecią długości pędów. Róże pnące skracamy nieznacznie

Róże, które kwitną raz, oszczędzamy usuwając tylko obumarłe i chore części rośliny.

ZADBAJMY O TRAWNIK

W marcu rozpoczynamy intensywne prace na trawniku. Zaczynamy od oczyszczenia. Bardzo ważnym zabiegiem jest wertykulacja. Takim zabiegiem napowietrzymy trawnik, wzruszamy wierzchnią warstwę gleby, wyrywamy starą darń oraz mech. Trawnik po wertykulacji oddycha, a trawa ma dobre warunki do rozkrzewiania. Po wertykuluacji, na oczyszczony trawnik można rozsiać pierwszą dawkę nawozu. Używamy do tego specjalnych nawozów do trawników z optymalnymi składnikami zapewniającymi prawidłowy wzrost i piękny kolor.

Nawet jeśli trawa jest jeszcze za niska na koszenie, już teraz sprawdźmy stan techniczny kosiarki, aby nie było technicznych niespodzianek, gdy przyjdzie pora koszenia!
© PIK - dla domu i ogrodu 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt i wykonanie: hajime studio